Një rajon në Gjeorgji do të mbajë referendum për bashkimin me Rusinë - Klan Kosova

Një rajon në Gjeorgji do të mbajë referendum për bashkimin me Rusinë

NULL NULL
2 weeks më parë

Rajoni separatist Osetia Jugore do të mbajë një referendum nëse do të bëhet apo jo pjesë e Rusisë, sipas një lideri lokal.

Anatoli Bibilov tha se ishte “aspirata historike” e popullit të tij për t’u bashkuar me Rusinë.

Votimi do të bëhet më 17 korrik, raporton agjencia e lajmeve Tass, përcjell Klankosova.tv

Moska e njohu Osetinë e Jugut dhe rajonin bregdetar të Abkhazisë si të pavarur, pas një lufte me Gjeorgjinë në vitin 2008.

Ajo ka ofruar mbështetje të gjerë financiare, ka ofruar shtetësinë ruse për popullsinë e tyre dhe ka vendosur mijëra trupa atje.