Një mace rezulton pozitive për COVID-19 në Korenë e Jugut

Një mace rezulton pozitive për COVID-19 në Korenë e Jugut

NULL NULL
1 month më parë

Koreja e Jugut raportoi rastin pozitiv të COVID-19 në kafshë, pasi një mace shtëpiake doli pozitive për virusin, sipas Agjencisë së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve të Vendit (KDCA.)

Macja doli pozitive për COVID-19 më 21 janar, tha KDCA në një njoftim për shtyp të hënën, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova

Tre mace u testuan pasi pronarët e tyre rezultuan pozitive për virusin. Njëra nga tre kafshët gjithashtu doli pozitive.

Shtëpia ku jetojnë macet ndodhet në provincën Gyeongsang të Koresë së Jugut, ku qëndruan edhe nëna dhe vajza.

Macja është ndarë nga macet e tjera për të parandaluar përhapjen brenda një strehe për kujdesin për kafshët shtëpiake.

KDCA tha se nuk ka pasur raporte të kafshëve shtëpiake që infektojnë njerëzit, por njësia e kujdesit po kujdeset për macen e infektuar me pajisje PPE si një masë parandaluese.