Një fond i madh u bë edhe për RTP-në, shumë para u avulluan (VIDEO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Një fond i madh u bë edhe për RTP-në, shumë para u avulluan (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Sinani 3 months më parë

32 vjet më parë ishte hapur një fond për Radio Televizionin e Prishtinës.

Kjo ndodhi ngase udhëheqja e këtij mediumi, që ishin shumica serbë, ishin kërcënuar se nëse vazhdojnë raportimin e pacensuruar dhe objektiv, do t’i ndalej financimi.

Kjo edhe ndodhi, por televizioni i vetëm i asaj kohe nuk mbeti keq. Kjo ngase shumë qytetarë kontribuuan me të madhe në fondin e hapur, madje disa prej tyre shitën edhe pasuritë e tyre shtëpiake për t’i ndihmuar ndërtimit të RTP-së.