Nishani dekreton ligjin e dosjeve të kundërshtuar nga Berisha - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nishani dekreton ligjin e dosjeve të kundërshtuar nga Berisha

NULL NULL
28/05/2015

Një ligj shumë i përfolur në Shqipëri është miratuar në heshtje.

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka dekretuar shpalljen e ligjit nr. 45/2015, “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”.

Ky ligj ishte një betejë e Qevrisë dhe e ish-ministrit të Çështjeve Sociale Erion Veliaj në veçanti, transmeton Klan Kosova.

Kishte shumë përfaqësues të opozitës që e kundërshtuan këtë ligj, ndër të cilët edhe lideri historik i të djathtëve Sali Berisha qe nga më të vendosurit.

Gjithsesi pa shumë bujë, presidenti Nishani e ka dekretuar tashmë këtë ligj me dekretin nr. 9113 më 22.05.2015.