Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nga vaji i kokosit te aloe vera, ilaçet shtëpiake që shërojnë skuqjen e fytyrës

NULL NULL
12.03.2023 14:53
skuqja e fytyres

Nga reaksionet alergjike te djegia nga dielli, skuqja e fytyrës, e cila shpesh mund të arrijë në qafë, mund të shkaktohet nga disa faktorë.

Fytyra bëhet e kuqe kur enët e gjakut zgjerohen, duke bërë që më shumë gjak të rrjedhë në lëkurë. Mund të jetë rezultat i ekspozimit të gjatë në rrezet e diellit, duke shkaktuar djegie nga dielli, një reaksion alergjik ndaj një medikamenti ose konsumimi i tepërt i alkoolit.

Derisa skuqja në fytyrë nuk është gjithmonë një arsye për shqetësim, ajo mund të jetë irrituese dhe e pakëndshme. Mund të shoqërohet edhe me simptoma të tjera. Nëse është e vazhdueshme, është më mirë ta dini shkakun, i cili mund të ndihmojë në trajtimin e gjendjes dhe të vizitoni një mjek.

Ka disa masa paraprake që mund të merren për të parandaluar skuqjen në fytyrë, duke përfshirë shmangien e ekspozimit ndaj ndryshimeve të shpejta të temperaturës dhe rrezet e diellit, qëndrimin e hidratuar dhe ndalimin nga konsumimi i alkoolit. Gjithashtu, mund të praktikoni teknika relaksimi, të tilla si meditimi, ushtrimet e frymëmarrjes, etj., përcjell Klankosova.tv

Aloe vera

Ka veti anti-inflamatore dhe shëruese të plagëve. Ndihmon në reduktimin e njollave të kuqe që shfaqen në fytyrë dhe i ndihmon ato të shërohen më shpejt. Aplikoni xhel aloe vera në njolla të kuqe, lëreni gjatë natës dhe lajeni në mëngjes.

Kompresat e ftohta

Kompresat e ftohta ndihmojnë në zbutjen e inflamacionit dhe skuqjeve në lëkurën tuaj, duke reduktuar kështu skuqjen e fytyrës. Lagni një leckë në ujë të ftohtë dhe vendoseni në zonat e prekura për 10 minuta.

Çaji jeshil

Çaji jeshil përmban produkte që kanë veti anti-inflamatore dhe antifungale. Këto veti ndihmojnë në reduktimin e shfaqjes së njollave të kuqe në fytyrën tuaj. Zieji 2-3 gjethe dhe lërini të ftohen. Lagni një leckë larëse në të dhe aplikojeni në zonat e prekura.

Vaj kokosi

Ai përmban acid laurik i cili ka veti antifungale. Kjo ndihmon në luftimin e infeksionit të lëkurës që shkakton skuqje të fytyrës. Merrni një lugë gjelle vaj kokosi pak të ngrohtë dhe aplikojeni në zonat e prekura. lëreni për rreth një orë para se ta lani.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.