Newport News: Stafi u lajmërua se gjashtëvjeçari mund të kishte pasur një armë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Newport News: Stafi u lajmërua se gjashtëvjeçari mund të kishte pasur një armë

NULL NULL
13.01.2023 21:51

Një anëtar i stafit në shkollën e Virxhinias, ku një djalë gjashtë vjeçar dyshohet se qëlloi mësuesin e tij javën e kaluar, ishte alarmuar para të shtënave se fëmija mund të kishte pasur një armë, tha një zyrtar, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Çanta e djalit u kontrollua, por nuk u gjet asnjë armë, u tha prindërve mbikëqyrësi i shkollës fillore Richneck, George Parker.

Mësuesja e klasës së parë Abigail Zwerner mbeti me lëndime të rënda pasi policia tha se djali e qëlloi atë “me dashje”.

Policia tha se ai përdori armën e nënës së tij.

Të shtënat kanë tronditur qytetin e Newport News dhe kanë ngritur pikëpyetje se çfarë pasojash ligjore mund të përballet djali për kryerjen e të shtënave.

“Të paktën një administrator u njoftua për një armë të mundshme”, tha Parker gjatë një takimi në internet me prindërit të enjten, sipas një klipi të shpërndarë nga media lokale e lajmeve WAVY-TV. “Anëtari i stafit ishte i vetëdijshëm se ai nxënës kishte një potencial që të kishte një armë në kampus”

Drejtuesi i shkollës nuk sqaroi nëse djali e fshehu armën apo pse autoritetet nuk e gjetën atë në çantën e tij të shpinës.

Pas të shtënave, policia tha se gjeti një pistoletë Taurus 9 mm në klasë pranë tavolinës së nxënësit, së bashku me çantën e shpinës, një celular dhe një gëzhojë.

Policia përcaktoi përmes një interviste me nënën e fëmijës se arma ishte blerë legalisht dhe e ruajtur në shtëpinë e tyre.

Të shtënat kanë ndodhur pa paralajmërim dhe pa përleshje fizike, tha policia e atjeshme.

Shefi i policisë së Newport News, Steve Drew, tha se fëmija qëlloi një plumb në drejtim të mësuesit të tij. Ai shtoi se “të shtënat nuk ishin të rastësishme, ishin të qëllimshme” dhe se ndodhi teksa zonja Zwerner po jepte një mësim.

Shkolla mbetet e mbyllur pas ngjarjes.

Zwerner ishte në gjendje të rëndë, por të qëndrueshme në fillim të kësaj jave, thanë autoritetet atje.

“Distrikti shkollor po instalon detektorë metalikë në çdo kampus dhe do të mbajë një ditë trajnimi për sigurinë ku stafi mund të diskutojë masat shtesë të sigurisë”, tha kryetarja e bordit të shkollës Lisa Surles-Law në një konferencë shtypi të enjten.

Djali gjashtëvjeçar po mbahet në një institucion mjekësor.