"New Start" - Blinken e quan të papërgjegjshëm vendimin e Putinit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“New Start” – Blinken e quan të papërgjegjshëm vendimin e Putinit

NULL NULL
21.02.2023 15:15

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken thotë se vendimi i Rusisë për të pezulluar pjesëmarrjen në traktatin e reduktimit të armëve nukleare “New Start” është ‘thellësisht i papërgjegjshëm dhe fatkeq”.

Administrata e Biden mbetet e gatshme të diskutojë për traktatin nuklear ‘në çdo kohë me Rusinë, pavarësisht nga çdo gjë tjetër që ndodh në botë”, tha ai, raporton CNN, përcjell Klankosova.tv.

“Ne do të shikojmë me kujdes për të parë se çfarë bën Rusia në të vërtetë,” shtoi ai, duke thënë se SHBA-ja do të sigurojë që “po vendoset siç duhet për sigurinë e vendit tonë dhe të aleatëve tanë”.

“Unë mendoj se është e rëndësishme që ne të vazhdojmë të veprojmë me përgjegjësi në këtë fushë, është gjithashtu diçka që pjesa tjetër e botës pret nga ne,” tha Blinken.

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.