Neurologu zbulon sekretin e gjumit të mirë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Neurologu zbulon sekretin e gjumit të mirë

NULL NULL
18.05.2023 15:16
Sekreti i gjumit te mire

Nëse keni probleme me gjumin, me siguri i keni provuar të gjitha truket. Megjithatë, ka një gjë që shumica e anashkalojnë: temperaturën në dhomën tuaj të gjumit.

Neurologu Chris Winter thotë se mbajtja e dhomës së gjumit të freskët bën një ndryshim të madh. Sleep Foundation rekomandon që temperatura në dhomën e gjumit të jetë midis 15 dhe 20 gradë Celsius. Në krahasim, temperatura mesatare në një shtëpi është zakonisht midis 21 dhe 27 gradë Celsius, transmeton Klankosova.tv.

“Ju mund të keni vënë re se kur zgjoheni, këmbët tuaja dalin nga jorgani. Kjo është mënyra se si trupi juaj përpiqet të rregullojë natyrshëm temperaturën e tij”, thotë ai, transmeton Klankosova.tv

Mbajtja e dhomës së gjumit tuaj të freskët ndihmon në mbajtjen e temperaturës së trupit tuaj më të ulët, duke ju lejuar të bini në gjumë më lehtë, përcjell Index.hr.

Prandaj, freskojeni dhomën tuaj para se të shkoni në shtrat.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS