Në prag të përvjetorit të luftës në Ukrainë, Putini flet për rritjen e forcave bërthamore - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Në prag të përvjetorit të luftës në Ukrainë, Putini flet për rritjen e forcave bërthamore

NULL NULL
23.02.2023 08:29

Presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia do të ruajë vëmendjen e shtuar për rritjen e forcave të saj bërthamore në një fjalim për të shënuar festën publike të “Mbrojtësit të Atdheut” të së enjtes dhe një ditë para përvjetorit të parë të pushtimit të tij në Ukrainë.

Komentet e Putinit pasojnë pezullimin e tij të një traktati dypalësh të kontrollit të armëve bërthamore me Shtetet e Bashkuara.

“Si më parë, ne do t’i kushtojmë vëmendje të shtuar forcimit të treshes bërthamore”, tha Putin, duke iu referuar raketave bërthamore të bazuara në tokë, det dhe në ajër.

Putini tha se për herë të parë, raketat balistike ndërkontinentale Sarmat – një armë e aftë për të mbajtur koka të shumta bërthamore – do të vendosen këtë vit.

“Ne do të vazhdojmë prodhimin masiv të sistemeve hipersonike Kinzhal me bazë ajri dhe do të fillojmë furnizimet masive të raketave hipersonike Zircon me bazë deti,” tha Putin në komentet e lëshuara nga Kremlini herët të enjten.

Rusia do të fillojë stërvitjet ushtarake me Kinën në Afrikën e Jugut të premten dhe ka dërguar një fregatë të pajisur me raketa hipersonike.

Në Varshavë të mërkurën, Bideni paralajmëroi se pezullimi i START ishte një “gabim i madh”, por tha: “Unë nuk e kuptoj se ai po mendon të përdorë armë bërthamore ose diçka të tillë.”

Një zyrtar i lartë rus i mbrojtjes tha se Moska do t’i përmbahet kufizimeve të dakorduara për raketat bërthamore dhe do të vazhdojë të informojë Shtetet e Bashkuara për ndryshimet në vendosjet e saj.

Pas takimit me krerët e krahut lindor të NATO-s në Varshavë, Bideni premtoi se Shtetet e Bashkuara “do të mbrojnë fjalë për fjalë çdo pëllëmbë të NATO-s”, aleancën ushtarake që përfshin disa vende të Evropës Lindore në kufi me Rusinë.

Kremlini thotë se e konsideron NATO-n, e cila së shpejti mund të zgjerohet për të përfshirë Suedinë dhe Finlandën, si një kërcënim ekzistencial për Rusinë, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Lufta e Ukrainës, konflikti më i madh tokësor në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, ka zhvendosur miliona njerëz, ka lënë qytete, qyteza dhe fshatra të Ukrainës në gërmadha dhe ka prishur ekonominë globale.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres denoncoi të mërkurën pushtimin e Rusisë si shkelje të Kartës së themelimit të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar dhe thirri kërcënimet e saj për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore.

Në dy fjalime shtatorin e kaluar, Putini tregoi se, nëse do të ishte e nevojshme, do të përdorte armë bërthamore për të mbrojtur Rusinë.

“Ne kemi dëgjuar kërcënime të nënkuptuara për përdorimin e armëve bërthamore. I ashtuquajturi përdorim taktik i armëve bërthamore është krejtësisht i papranueshëm. Është koha për t’u larguar nga pragu”, tha Guterres.

Roli kinez

Të mërkurën, Putini mirëpriti kryediplomatin kinez, Ëang Yi, në Kremlin dhe njoftoi se udhëheqësi kinez Xi Jinping do të vizitonte Rusinë, duke thënë se marrëdhëniet kishin arritur “kufij të rinj”.

Xi pritet të mbajë një “fjalim paqeje” të premten, por Ukraina thotë se nuk mund të flitet për paqe ndërsa trupat ruse pushtojnë territorin e saj, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.