Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

NATO premton ‘rrugë të pakthyeshme’ drejt anëtarësimit të Ukrainës

NULL NULL
11.07.2024 08:42
Jens Stoltenberg
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se mbështetja për Ukrainën ishte në interesat e vetë aleancës. Foto; Reuters

Anëtarët e NATO-s kanë premtuar mbështetjen e tyre për një “rrugë të pakthyeshme” drejt anëtarësimit të ardhshëm të Ukrainës, si dhe për më shumë ndihmë.

Ndërsa një afat formal kohor për t’u bashkuar me aleancën ushtarake nuk u ra dakord në samitin e Washingtonit,  32 anëtarët e aleancës ushtarake thanë se kishin mbështetje “të palëkundur” për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

NATO ka njoftuar gjithashtu integrim të mëtejshëm me ushtrinë e Ukrainës dhe anëtarët kanë dhënë 40 miliardë euro në ndihmë për vitin e ardhshëm, duke përfshirë avionët luftarakë F-16 dhe mbështetjen e mbrojtjes ajrore.

Sekretari i Përgjithshëm i bllokut Jens Stoltenberg tha: “Mbështetja për Ukrainën nuk është bamirësi – është në interesin tonë të sigurisë”.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Keir Starmer dhe presidenti i SHBA Joe Biden ishin midis liderëve të NATO-s që riafirmuan mbështetjen e tyre për Ukrainën në samit.

Pushtimi i vazhdueshëm i Ukrainës ishte në krye të agjendës në samitin e NATO-s dhe një deklaratë e rënë dakord nga të gjithë anëtarët tha se Rusia “mbetet kërcënimi më domethënës dhe më i drejtpërdrejtë” për sigurinë, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken konfirmoi se avionët F-16 të prodhuar nga SHBA janë në proces të transferimit në Ukrainë nga Danimarka dhe Holanda.

Kjo do të jetë hera e parë që Ukraina merr një avion të avancuar, diçka për të cilën Kievi ka kërkuar prej kohësh. Blinken tha në samit se avionët do të jenë në përdorim “këtë verë”.

Anëtarët e NATO-s ranë dakord të krijojnë një njësi të re për të koordinuar ndihmën ushtarake dhe trajnimin për ushtrinë ukrainase, si pjesë e masave të krijuara për të thelluar lidhjet midis aleancës dhe Ukrainës.

Deklarata e përbashkët tha se këto masa, të kombinuara me angazhimet e ndihmës nga anëtarët individualë, “përbëjnë një urë për anëtarësimin e Ukrainës në NATO”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.