NATO ka 40 mijë ushtarë në kufirin e Evropës me Rusinë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

NATO ka 40 mijë ushtarë në kufirin e Evropës me Rusinë

NULL NULL
2 months më parë

Numri i trupave nën komandën e NATO-s të vendosura në krahun lindor të aleancës ka arritur në 40 mijë, gati 10 herë më shumë sesa ishte vitin e kaluar.

Sipas të dhënave nga NATO, kishte 4,650 trupa nën komandën e drejtpërdrejtë të NATO-s në shkurt 2021 ose një vit përpara se Rusia të fillonte sulmin e saj kundër Ukrainës.

Këto trupa u vendosën në katër grupe të vendosura përkatësisht në Estoni, Letoni, Lituani dhe Poloni, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Më pas Rusia filloi vendosjen e trupave dhe aftësive të saj përgjatë kufirit të saj të përbashkët në Ukrainë, duke i përshpejtuar këto lëvizje në fund të vitit të kaluar dhe në janar, duke argumentuar se ishte një lëvizje mbrojtëse mbi aspiratën e Ukrainës në NATO dhe zgjerimin lindor të aleancës transatlantike që nga vitet 1990.

NATO dhe 30 anëtarët e saj reaguan ndaj grumbullimit të trupave ruse duke forcuar pozicionet e tyre lindore me më shumë trupa dhe aftësi.

Një muaj pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, kishte 40 mijë trupa aleate nën komandën e drejtpërdrejtë të NATO-s, me çdo grup beteje ekzistues të forcuar ndjeshëm – Polonia shkoi nga 1,010 trupa në 10 mijë e 500 – ndërsa katër grupe të reja beteje u krijuan në Sllovaki, Hungari, Rumani dhe Bullgari.

Për më tepër, shumë vende evropiane kanë kërkuar trupa shtesë amerikane në tokën e tyre sipas marrëveshjeve dypalëshe, duke e çuar numrin e përgjithshëm të ushtarëve amerikanë në të gjithë Evropën në rreth 100 mijë – niveli më i lartë që nga viti 2005.

Agresioni i Rusisë ka bërë gjithashtu që anëtarët evropianë të NATO-s të zotohen të rrisin ndjeshëm shpenzimet e tyre të mbrojtjes në mënyrë që të arrijnë objektivin e aleancës prej 2 për qind të PBB-së. Anëtarët e NATO-s kanë nisur gjithashtu një “rivendosje” të strategjisë së tyre, duke premtuar se do të forcojnë dislokimet dhe aftësitë në tokë, në det dhe në ajër, edhe më tej. Më shumë detaje mbi këtë strategji do të zbulohen në një samit në qershor.

Për më tepër, dy vende evropiane – Suedia dhe Finlanda – kanë kërkuar zyrtarisht t’i bashkohen aleancës së mbrojtjes, e cila në fakt do të dyfishonte gjatësinë e kufirit të përbashkët të aleancës me Rusinë.