Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

NatEv fitojnë garën e NASA-s

NULL NULL
09.05.2015 08:03
Grupi i të rinjve nga Kosovë NatEv Explorer, kanë fituar çmimin e NASA për inovacion, “People’s Choice Award”. Projekti i tyre është votuar drejtpërdrejt në internet dhe ka marrë 68 mijë e 803 vota.

Të rinjtë nga Kosova kanë fituar çmimin “People’s Choice Award” të NASA-së për inovacion.

NatEv Explorer u rendit i pari me 68 mijë e 803 vota. Pas tyre me 14 mijë vota më pak përfunduan ekipi bullgar RoboFabric.

NatEv Explorer është një platformë e bazuar në ueb ku sinkronizohen të dhënat në kohë reale të satelitëve të NASA dhe bën klasifikimin e dukurive gjeologjike duke përdorur inteligjencë artificiale. NatEv Explorer zgjidh sfidën e ashtuquajtur “Volcanoes, Icebergs and Cats from Space”.

Kjo sfidë ka të bëjë me zbulimin e dukurive natyrore nga erupsionet vullkanike, vërshimet, tornadot, shkrirjet e akullnajave, zjarret në pyje, etj.

Në këtë garë kanë marrë pjesë 133 shtete, me 950 projekte.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.