14:44, 24 Shkurt 2020

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani, ka bërë të ditur se pacientja e cila ishte shtrirë në QKUK nuk është e prekur nga koronavirusi.

Kështu ka thënë ai para gazetarëve duke shtuar se Kosova është e përgatitur për parandalimin e kësaj epidemie, njofton Klan Kosova.

“Duke pasur parasysh se ne kemi marrë rezultatet brenda katër orëve – ato kanë rezultuar negative. Pacientja nuk është e sëmurë me koronavirus”.

“Unë i kam hulumtuar vetëm rastet e mëhershme gjatë të shtunës në mbrëmje, sot nuk kemi pasur shumë kohë sepse jemi përgatitur për hyrjet në kufi dhe ato tokësore”.

“Rasti i të shtunës kanë qenë një qift që ka dyshuar se është i prekur nga kjo sëmundje për shkak të daljes jashtë shtetit; mirëpo analizat kanë rezultuar negative”.

“IKSHP tashmë është përgatitur dhe që një muaj e gjysmë i ka të gjitha dokumentet përkatëse për të gjitha aktivitetet e parandalimit. Laboratori është furnizuar dy javë pasi kanë dalë rezultatet e para prej prodhimit”.

“Tash janë bërë më shumë se tre javë që IKSH është furnizuar me analiza laboratorike të nivelit më të lartë të laboratorëve më prestigjioze evropiane”.

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë