Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

NASA mban takimin e parë publik mbi UFO-t

NULL NULL
31.05.2023 21:31
nasa

NASA po mban takimin e parë publik mbi studimin e UFO-ve, përpara se të publikohet një raport mbi gjetjet. Paneli i ngritur vitin e kaluar ka parë të dhëna për fenomene anormale të paidentifikuara (UAP), që përkufizohet nga NASA si “vëzhgime të ngjarjeve në qiell që nuk mund të identifikohen si avionë ose fenomene të njohura natyrore nga një këndvështrim shkencor”, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Studimi i NASA-s është i ndarë nga hetimi i Pentagonit për fenomene ajrore të paidentifikuara, të cilat janë studiuar nga zyrtarë të inteligjencës amerikane.

Pas dekadash stigmash që panë fenomene anormale të paidentifikuara – ose UFO-t siç njihen më shpesh – të përjashtuara shpesh nga diskutimet e arsyeshme shkencore, është e qartë nga ky takim se NASA tani dëshiron ta marrë seriozisht këtë temë.

Ai pasqyron një ndryshim të vazhdueshëm brenda komunitetit të gjerë shkencor në lidhje me gatishmërinë për të folur hapur dhe sinqerisht për potencialin e jetës jashtëtokësore atje në Univers.

Shumë shkencëtarë shpesh shmangnin përfshirjen në diskutime të tilla. Por tani është pranuar gjerësisht se jeta aliene ndoshta ekziston diku atje.

Të dhënat e transmetuara nga botët e tjera brenda sistemit tonë diellor kanë zbuluar se ato kanë mjedise që mund të jenë të afta të mbështesin jetën primitive, të tilla si brenda oqeaneve të akullta të Jupiterit dhe Saturnit.

Komponimet organike që mund të formojnë blloqet ndërtuese të jetës janë gjetur në asteroidë dhe kometa. Madje ka prova që fqinji ynë më i afërt planetar, Marsi, dikur mund të kishte mbështetur jetën (megjithëse provat e forta që dikur ka ekzistuar jeta atje nuk janë gjetur ende).

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.