Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Muzeu Metropolitan i Artit rihap 45 galeri pas një rinovimi pesëvjeçar

NULL NULL
18.11.2023 21:41

Muzeu Metropolitan i Artit do të rihapë paketën e tij të plotë prej 45 galerish kushtuar pikturave evropiane nga viti 1300 deri në vitin 1800, të hënën më 20 nëntor, pas përfundimit të një projekti të gjerë rinovimi të xhamit që filloi pesë vjet më parë.

“Look Again: European Paintings 1300–1800” do të nxjerrë në pah narrativat dhe përballjet e reja midis më shumë se 700 veprave të artit, duke përfshirë punime nga Rembrandt, Caravaggio dhe Poussin, si dhe vepra më të gjera të El Greco dhe Goya jashtë Spanjës, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Projekti ishte renovimi më i madh i infrastrukturës në historinë e muzeut, duke kërkuar një buxhet prej 150 milionë dollarësh (rreth 138 milionë euro).

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme