Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Muzeu i Shekspirit do të hapet në vendin e një teatri të humbur prej kohësh

NULL NULL
19.04.2023 23:45
Muzeu i Shekspirit

Vitin e ardhshëm, vizitorët do të jenë në gjendje të qëndrojnë dhjetë metra nën nivelin aktual të rrugës në Shoreditch, në Londrën Lindore, dhe të shikojnë nga poshtë një skenë që William Shakespeare e njihte nga afër.

The Curtain Playhouse, është një nga teatrot më të hershme të ndërtuara në Londër, shkruan ukdaily.news, transmeton klankosova.tv.

Muzeu i Shekspirit është planifikuar të hapet në pranverën e vitit 2024 në mbetjet arkeologjike të The Curtain Playhouse.

Vizitorët do ta kenë rastin ta shikojnë themelet e skenës dhe oborrin me zhavorr ku Groundlings i zhurmshëm pagoi gjashtë denarë për të qëndruar.

Muzeu premton një rikrijim të parashikuar të teatrit origjinal dhe ‘pamjeve, aromave dhe tingujve’ të Londrës së Shekspirit.

Vendndodhja e përafërt e The Curtain Playhouse ishte e njohur, por vendndodhja e saktë kishte humbur në katër shekujt që kur u mbyll në vitet 1620.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.