Mungesa e domates britanike mund të zgjasë deri në fund të prillit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mungesa e domates britanike mund të zgjasë deri në fund të prillit

NULL NULL
22.02.2023 18:50

Domatet britanike ka të ngjarë të mbeten në mungesë deri në fund të prillit apo edhe në fillim të majit, ka paralajmëruar kultivuesi më i madh në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo vjen pasi Tesco dhe Aldi u bënë supermarketet më të fundit që vendosën kufizime për disa fruta dhe perime që klientët mund të blejnë për shkak të mungesës së furnizimit.

Kostoja në rritje e energjisë dhe plehrave që rrjedhin gjithashtu nga gazi, i kanë shtyrë kultivuesit britanikë të mos mbjellin domate në serra gjatë dimrit, të cilat kanë nevojë për dritë dhe nxehtësi, tha Phil Pearson, drejtor i zhvillimit të grupit në APS Produce.

Fillimi i vonuar i ciklit të rritjes do të thotë se do të kalojnë edhe dy muaj para se shumica e domateve britanike të jenë gati për vjelje, tha ai për Sky News gjatë konferencës së Unionit Kombëtar të Fermerëve në Birmingham, transmeton Klan Kosova.

Këtë vit ne jemi “rritur më vonë në përpjekje për të rikuperuar njëfarë vlere sepse të gjithëve janë shtrydhur nga çmimet – jo vetëm për energjinë, por plehrat, punën, gjithçka është rritur”, tha ai.

“Pra, në vend që të fillojë [korrja] në fund të marsit, do të jetë më shumë si fundi i prillit në maj”

APS Produce, e cila zakonisht mbledh 650 milionë domate në vit nga 70 hektarë, ka lënë disa nga serrat e saj të qëndrojnë bosh gjatë ditëve të errëta të dimrit për të shmangur koston e ndriçimit të tyre.

“Dhe ajo që do të ndodhë gjithashtu është se të gjithë do të bëjnë të njëjtën gjë, në të njëjtën kohë, në vend të mbjelljeve dhe korrjeve të zakonshme”, shtoi ai.

Ky do të jetë një lajm i mirë për blerësit, pasi një tepricë e ofertës duhet të ulë çmimet për momentin. Por kjo do të thotë më pak para për fermerët, duke e komplikuar luftën e tyre për të përballuar kostot, paralajmëroi ai.

“Pastaj krejt papritur ne kemi më pak të ardhura gjatë verës. Atëherë çfarë të bëjmë për vitin e ardhshëm?” pyeti ai.

Çmimet më të qëndrueshme dhe mbështetja e qeverisë me kosto “masive” të energjisë do të ndihmonin, tha ai, dhe do të mirëprisnin stabilizimin e çmimeve me shumicë të gazit dhe plehrave.

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.