Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Multi-testi i gjakut për kancer shfaq shpresë të vërtetë në studim

NULL NULL
02.06.2023 15:39
testet e gjakut

Një test gjaku për më shumë se 50 lloje të kancerit ka dhënë shpresa të vërteta në një provë të madhe të NHS-së, thonë studiuesit, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Testi zbuloi saktë dy nga çdo tre kancere në mesin e 5,000 njerëzve në Angli ose Uells. që kishin vizituar mjekun e tyre të përgjithshëm me simptoma të dyshuara.

Në 85% të atyre rasteve pozitive, testi gjithashtu përcaktoi vendin origjinal të kancerit.

Testi Galleri kërkon ndryshime të dallueshme në copa të kodit gjenetik që rrjedhin nga kancere të ndryshme. Njoftimi i hershëm i kancerit të shërueshëm mund të shpëtojë jetë.

Testi mbetet një “punë në progres”, thonë studiuesit nga Universiteti i Oksfordit, por mund të rrisë numrin e kancereve të identifikuara.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.