MSh hap tenderin prej 1 milion e 920 mijë euro për pajisje mjekësorë për klinikat e QKUK-së - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

MSh hap tenderin prej 1 milion e 920 mijë euro për pajisje mjekësorë për klinikat e QKUK-së

NULL NULL
11.05.2023 15:04
ministria e shendetesise

Me qëllim të avancimit të shërbimeve shëndetësore, Ministria e Shëndetësisë njofton se ka hapur tenderin për furnizim me pajisje mjekësore për klinikat e QKUK-së.

Vlera e projektit është 1 milion e 920 mijë euro, ndërsa janë planifikuar investime në Klinikën Obstetrike Gjinekologjie, ku parashihet furnizimin me pajisje mjekësore për Fetilizim të Asistuar Mjekësor (FAM), si dhe furnizimin me instrumente dhe inventar medicinal për sallën e IVF-së. Me pajisje mjekësore do të furnizohet edhe Klinika e Gastroenterelogjisë me Hapatologji, Klinika e Urologjisë dhe Klinika e Kardiologjisë sipas planifikimeve të SHSKUK- së.

Bëhet e ditur se një transformim rrënjësor është paraparë edhe për Klinikën e Oftalmologjisë, në disa etapa të cilat përfshijnë furnizimet me pajisje mjekësorë dhe pajisjen e kësaj klinike me instrumente kirurgjike oftalmologjike.

“Kjo do të mundësojë zgjerimin e gamës së procedurave diagnostike duke ndikuar drejtpërdrejtë në zvogëlimin e listave të pritjes për shërbime, si dhe duke avancuar edhe më tuje standardin e cilësisë së shërbimeve në këtë klinikë”.

“Zotimet e Qeverisë së Kosovës për shëndetësinë publike po realizohen siç janë planifikuar me buxhetin e vitit 2023. Ky është buxheti më i madh i bërë ndonjëherë për sektorin e shëndetësisë në vendin tonë”, thuhet në kumtesën për media të Ministrisë së Shëndetësisë.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.