Mposhtni aciditetin në stomak me këto ushqime

Mposhtni aciditetin në stomak me këto ushqime

NULL NULL
4 weeks më parë

Aciditeti ndodh në stomak kur ka sekretim të tepërt të acideve në gjëndrat e stomakut, të cilat mund të nxiten për shkak të ushqimeve pikante, ose një hendeku të gjatë midis vakteve.

Nëse keni tendencë të flini vonë, të hani në orar të çrregullt, të hani shumë në shumicën e vakteve, ju do të bëheni skllevër të antacideve.

Nutricionistja indiane, Ayurvedic Juhi Kapoor, ka ndarë disa ushqime që sipas saj duhet t’i konsumoni rregullisht për të mposhtur aciditetin, përcjell Klankosova.tv

Banane

Filloni ditën tuaj me një banane. Kjo do të zgjidhë gjysmën e shqetësimeve tuaja për aciditetin.

Farat e borzilokut

Pini një gotë ujë me 1-2 lugë fara të borzilokut. Por shmangeni këtë pije gjatë periodave ose nëse keni ftohje apo kollë.

Uji i kokosit

Pini këtë pije alkaline të mrekullueshme në orën 11 të mëngjesit dhe shihni se si aciditeti juaj largohet.

Më poshtë gjeni disa rregullime të stilit të jetesës për të shmangur aciditetin:

*Hani vakte të vogla dhe të shpeshta

*Shmangni proteinat e tepërta

*Hani 2-3 vakte jo vegjetariane vetëm një herë  në javë dhe jo më shumë

*Mos shmangni drithërat në vaktet tuaja

*Ecni 100 hapa pas ngrënies

*Mendoni pozitivisht