Moska zyrtare flet mbi marrëveshjen e Ohrit: Kosova mbetet pjesë e pandashme e Serbisë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Moska zyrtare flet mbi marrëveshjen e Ohrit: Kosova mbetet pjesë e pandashme e Serbisë

NULL NULL
30.03.2023 18:11
Putini

Zëdhënësja e MPJ-së së Rusisë, Marija Zaharova, ka thënë se edhe pas bisedimeve në Ohër, mes Prishtinës dhe Beogradit, statusi juridik ndërkombëtar i Kosovës mbetet i njëjtë, sipas saj, ‘pjesë integrale e Serbisë’.

“Këshilli i Sigurimit i OKB-së është i vetmi organ që është i autorizuar të marrë në konsideratë statusin e një krahine autonome serbe. Asnjë vendim i ri nuk është marrë për këtë çështje. Kosova është ende pjesë e pandashme e Serbisë. Ne bashkëpunojmë ngushtë me partnerët serbë në mbrojtjen e Beogradit. të drejtat dhe interesat legjitime në strukturat shumëpalëshe. Rezoluta 1244 nuk parasheh anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare”, tha Zakharova për RT Balkan, përcjell klankosova.tv.

Për Moskën zyrtare, Kosova mund t’i bashkëngjitet vetëm formateve të ndryshme rajonale për të cilat, Zaharova thotë se palët kanë arritur marrëveshje dhe në bazë të rezolutës së lartpërmendur të Këshillit të Sigurimit.

E pyetur për deklaratën e përbashkët të kohëve të fundit midis presidentëve, atij rus dhe atij kinez, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, ku flet për një sërë çështjesh në mbarë botën – a përmendej Gadishulli Ballkanik – Zaharova tha se nuk kishte informacion kaq të detajuar.

Por ajo qëndrim parimor të Moskës zyrtare se Rusia dhe Kina bashkëpunojnë ngushtë për të gjitha çështjet aktuale të politikës së jashtme në kuadër të mekanizmit të konsultimeve të rregullta për politikën e jashtme.