Mos dëmtoni dhëmbët - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mos dëmtoni dhëmbët

NULL NULL
18/06/2015

Disa nga biskotat janë të bëra nga karbohidratet e rafinuara të cilat kthehen në sheqer dhe bëhen ushqim për bakteret në dhëmbë.

Për të pasur dhëmbë të bukur dhe mbreslënës duhet t’i largoni disa ushqime nga kuzhina juaj.

Ka shumë produkte që përdorën për mirëmbajtjen e dhëmbëve dhe ka mënyra shumë të lehta për t’i parandaluar njollat në dhëmbë.

Mos hani manaferra, sepse ato janë frut i lëngshëm dhe me shumë kalori, por pigmenti i tyre me ngjyrë dhe shkëlqim mund të i’u ngecë në dhëmbë.

Edhe uthulla balsamike ka shumë acide dhe ëshë i keq për dhëmbët tuaj. Provoni t’a kufizoni konsumin e saj sepse ajo krijon njolla në dhëmbët tuaj.

Turshitë janë me shije të thartë dhe kanë shumë acid që do të thotë se ajo mund të dëmtoj smaltin tuaj dhe të shkaktoj njolla të zeza në ta.

Salca e domateve ka ngjyrë të shndritshme dhe kjo poashtu shkaktojnë njolla të zeza në dhëmbë.