Moratti: Do ta kisha shkarkuar Inzaghin, por do të bëja gabim - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Moratti: Do ta kisha shkarkuar Inzaghin, por do të bëja gabim

NULL NULL
18.04.2023 10:57

Ish-presidenti i Interit, Massimo Moratti ka thënë se ndoshta do ta kishte shkarkuar Simone Inzaghin këtë sezon, por gjithashtu pranon se ‘do të kishte qenë një gabim’.

Nerazzurrët janë me një këmbë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pas fitores 2-0 në ndeshjen e parë ndaj Benficas.

Megjithatë, ka raporte të forta se klubi mund të tërheqë nga priza trajnerin e tyre nëse ai dështon të kualifikohet në katërshen më të mirë, transmeton Klankosova.tv.

“Ne të gjithë jemi duke pritur për ndeshjen kundër Benficas, e cila bëhet më e rëndësishme sepse po janë shumë keq në Serie A”, tha Moratti për TMË Radio.

“Mendoj se Interi ka 70 për qind shanse për t’u kualifikuar, duke parë rezultatin e ndeshjes së parë, por në Ligën e Kampionëve gjithçka mund të ndodhë”.

Gjatë mandatit të tij të gjatë, Moratti fitoi tripletën me Jose Mourinhon në vitin 2010.

A do ta kishte mbajtur ai besimin te Inzaghi pas 11 humbjeve në Serie A në 30 raundet e para?

“Jo, duke e ditur karakterin tim dhe faktin që kam shkarkuar trajnerë pas tre ose katër humbjeve. Ndoshta edhe atëherë do të kishte qenë një gabim”.

Ndërsa Moratti fitoi tripletën, ai gjithashtu pati shumë vite zhgënjim dhe biseda të ngushta, ndërsa Steven Zhang dhe Suning tani kanë më pak presion mbi supet e tyre.

“Kritika është në të njëjtin nivel me ambicien. Nëse filloni me Ronaldon dhe dëshirën për të pushtuar botën, atëherë ata nuk do ta falin dështimin. Në vend të kësaj, nëse jeni modest… Unë shoh që futbolli në përgjithësi tani po përafrohet rreth një niveli mediokriteti”.