Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mojsiloviq nuk e pranon se Radojiçiq u stërvit në bazën më të madhe në Serbi

NULL NULL
02.10.2023 13:14
Mojsiloviq

Shefi i shtabit të ushtrisë serbe Milan Mojsiloviq, ka thënë se Milan Radojiçiq nuk ka marrë pjesë në stërvitjet ushtarake në “Posuljanske Livade” (Livadhet e Pasulit), në një nga bazat më të mëdha.

Sipas tij, Radojiçiq nuk iu përgjigj ftesës edhe pse ishte ftuar disa herë.

“Ai nuk e ka gjuajtur asnjë plumb, ai nuk e ka gjuajtur asnjë granatë. Dhe çka bën Radojiçiq në pronën e tij private, nuk është çështja e ushtrisë serbe”, tha shefi i ushtrisë së Serbisë.

Milan Mojsiloviq, në anën tjetër deklaroi se nuk ka shtim të gatishmërisë por vetëm rritje të aktiviteteve në “Zonën Tokësore”.

Sipas tij, janë angazhuar 4 mijë e 500 ushtarë.

Në anën tjetër, ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, të dielën ka dalë në një konferencë për shtyp, një javë pas u vra rreshteri Afrim Bunjaku nga grupi kriminal serbë.

Sveçla, mes tjerash potencoi se sulmi terrorist nga ana e Serbisë kishte për qëllim aneksimin e veriut të Kosovës, njofton Klankosova.tv.

“Çdo ditë kemi dëshmuar me fakte me lidhjen e shtetit serb, Aleksandar Vuçiqit, me sulmin në Basnjskë të Zveçanit, ky organizim terrorist kishte vetëm një qëllim, aneksimin e veriut të Kosovës”, u shpreh Sveçla

“Me qëllim të organizmit të këtij qëllimi, institucionet e Serbisë kanë organizuar kapacitete ushtarake, logjistike, ushtarake, financiare”.

“Sot do të shohim në video dhe fotografi, jo vetëm sulmin në Banjskë, por edhe përgatitjet e këtij grupi nga shteti i Serbisë në qendrat zyrtare të trajnimit”. “Në këtë tentim të aneksimit të veriut, janë angazhuar drejtpërdrejti presidenti Aleksandar Vuçiqi, ministri i Mbrojtjes, Milosh Vuçeqeviq shefi i komandës ushtarake Milan Milojseviq”.

Ai theksoi se pamjet i kanë siguruar nga nga dronët që kanë konfiskuar.

“Përgatitjet, trajnimet dhe ushtrimet e këtij grupi në bazën e trajnimeve ushtarake afër Jagodinës si dhe në Kapaonik, këto pamje janë siguruar nga dronët e grupit terrorist që kemi konfiskuar një javë më parë”.

Ndryshe, edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur rreth sulmit terrorist mbi policinë e Kosovës, ku më 24 shtator u vra Afrim Bunjaku.
Kurti tha se grupi terrorist kishte stërvitur në bazën ushtarake “Posuljanske Livade”, katër ditë para sulmit.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.