Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

MKRS: Vënia e rinisë në qendër të zhvillimit

NULL NULL
16.05.2023 16:39

Strategjia Shtetërore për Rini 2024-2032 dhe Plani i Veprimit 2024-2026, ka hyrë në fazën fillestare të hartimit, njoftojnë nga MKRS.

Bëhet e ditur se procesi është prezantuar sot para krerëve institucionalë, partnerëve strategjikë, deputetëve, zëvendësministrave, shoqërisë civile dhe pjesëmarrësve nga sektori i rinisë dhe se kryeministri Kurti e vlerësoi atë si dokumentin kryesor orientues afatgjatë për qeverinë karshi rinisë “ngase është strategji që na orienton drejt zhvillimit dhe është një mjet reformë për politikëbërje ndërsektoriale”.

Ndërkaq, ministri Çeku ritheksoi se hartimi i këtij dokumenti që vlerësoi se o të na tregojë shtegun drejt zhvillimit të qëndrueshëm për të gjithë të rinjtë, po bazohet në studimet e fundit dhe praktikat më të mira në dispozicion.

Koncept dokumenti është artikuluar në mënyrë shumë konstruktive për tejkalimin e sfidave me të cilat përballen të rinjtë në vend, shtoi Arnhild Spence, koordinatore e UNKT-së për Kosovë.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.