Mjeku sirian kërkon ndihmë mjekësore - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mjeku sirian kërkon ndihmë mjekësore

NULL NULL
10.02.2023 00:51

Një mjek që trajton viktimat e tërmetit në Sirinë veriore, u ka kërkuar shteteve të rrisin ndihmën mjekësore.

Dr. Mohamed Hassoun, i cili punon në spitalet Al-Shifa dhe Atme në Sirinë veriore të kontrolluar nga rebelët, thotë për programin World Tonight të BBC Radio 4 se më shumë se 350 njerëz vdiqën në dy spitalet e tij në ditën e parë pas tërmetit.

“Pas kësaj, numri i të vdekurve u rrit shumë shpejt, sepse njerëzit po i çonin të dashurit e tyre të vdekur direkt në shtëpitë e tyre ose direkt në varreza”, thotë Dr Hassoun.

“Furnizimet mjekësore që kemi nuk mbulojnë as nevojat e 20% të njerëzve në Sirinë veriore”

I pyetur për mesazhin e tij për botën më të gjerë, ai thotë: “Ju lutemi, rritni furnizimet tuaja mjekësore, ndihmën dhe trajnimin në mënyrë që të mund të trajtojmë më shumë njerëz”.

Familja e Dr. Hassoun përtej kufirit në Turqi mbeti e bllokuar nën rrënoja pas tërmetit. Ai thotë se ka luftuar me vendimin për të qëndruar fillimisht në Siri për të trajtuar viktimat e tërmetit atje.

“Vetëm të mendoja se familja ime është nën rrënojat e një blloku apartamentesh, ishte përtej të kuptuarit”