Mjeku kosovar tregon se si duhet të vendoset maska (VIDEO)

Mjeku kosovar tregon se si duhet të vendoset maska (VIDEO)

NULL NULL
9 months më parë

Gastroenetologu, Visar Zekaj, ka treguar se si duhet të vendoset maska në mënyrë të qëlluar, transmeton Klan Kosova.

Sipas tij, maska së pari duhet të vendoset në hundë, më pas prapa veshëve, duhet të ketë kujdes me pjesën e hundës pasi duhet të mbulohet mirë hunda edhe hapësira e gojës.

Zekaj deklaron për portalin Familja Jonë se kur vendoset kështu maska ndalohet hyrja e infeksioneve tek njeriu.

Për më shumë detaje shikoni videon në vazhdim:

Disa qytetarë maskën janë duke e shfrytëzuar sa për të thënë që kam maskë dhe për ti ikur dënimeve të policisë por nuk e vendosin në mënyrë të duhur për tu mbrojtur, dhe në këtë mënyrë ata po shkaktojnë autoinfeksion.

Vendosja e maskës ka rëndësi të madhe për të penguar përhapjen e coronavirusit e cila po shkakton sëmundjen COVID 19.Disa qytetarë maskën janë duke e shfrytëzuar sa për të thënë që kam maskë dhe për ti ikur dënimeve të policisë por nuk e vendosin në mënyrë të duhur për tu mbrojtur, dhe në këtë mënyrë ata po shkaktojnë autoinfeksion.Më poshtë keni të demonstruar se si duhet vendosur në mënyrë të drejtë.Mbani maska, mbani distancë, mbani higjenë!

Publiée par Familja Jonë sur Samedi 1 août 2020