Mitet mjekësore: Gjithçka rreth alergjive - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mitet mjekësore: Gjithçka rreth alergjive

NULL NULL
1 year më parë

Alergjia është një reagim armiqësor i sistemit imun ndaj një substance që normalisht do të konsiderohej e padëmshme.

Simptomat e alergjisë shpesh përfshijnë kruarje të syve dhe teshtima. Për shumë njerëz, reaksionet alergjike janë të pakëndshme, por në disa raste ato mund të jenë kërcënuese për shëndetin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth 20% e njerëzve në të gjithë botën kanë alergji.

Duke marrë parasysh prevalencën e tyre, të kuptuarit dhe hedhja poshtë e miteve që lidhen me alergjitë është një detyrë e rëndësishme. Këtu, ne trajtojmë disa prej miteve të tilla.

  1. Alergjitë zhvillohen vetëm tek fëmijët

Një mit i vazhdueshëm është që pasi të keni arritur moshën e rritur, nuk shfaqet më alergjia. Kjo është e pavërtetë, shkruan Medical News Today, transmeton Klankosova.tv

Një hulumtin studoi prevalencën e alergjive ushqimore në 40,443 të rritur në SHBA. Gjatë zhvillimit të sondazhit, 10.8% e pjesëmarrësve kishin një alergji ushqimore, ku prej tyre pati edhe persona të moshës së rritur.

  1. Nuk ka trajtime për alergji

Në përgjithësi, mënyra më e mirë për të minimizuar reaksionet alergjike është të shmangni shkaktarët, qoftë një ushqim i veçantë apo një lloj kafshe. Nuk ka kura për alergji.

Mirëpo sipas Kolegjit Amerikan të Alergjisë, imunoterapia alergjike mund të ndihmojë në uljen e alergjive.

“Imunoterapia përfshin dhënien e dozave gradualisht në rritje të substancës, ose alergjenit, ndaj të cilit personi është alergjik. Rritjet në rritje të alergjenit bëjnë që sistemi imunitar të bëhet më pak i ndjeshëm ndaj substancës, ndoshta duke shkaktuar prodhimin e një antitrupi ‘bllokues’, i cili zvogëlon simptomat e alergjisë kur substanca ndeshet në të ardhmen. ”

  1. Alergjitë ushqimore dhe intolerancat ushqimore janë të njëjta

Kjo nuk është e vërtetë: alergjitë ushqimore dhe intolerancat ushqimore janë të ndryshme. Kur dikush përjeton një alergji ushqimore, ajo drejtohet nga sistemi i tij, zakonisht shoqërohet me veprimin e Imunoglobulinës E (IgE).

  1. Ftohjet dhe alergjitë janë të njëjtat

Megjithëse ftohjet dhe alergjitë mund të ndajnë simptoma të caktuara, duke përfshirë një hundë të bllokuar dhe sy të lëngshëm, ato janë të ndryshme. Simptomat e një ftohjeje shkaktohen nga një përgjigje imune ndaj viruseve, ndërsa alergjitë janë një përgjigje imune ndaj një alergjeni.

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm është se ftohjet kanë tendencë të zgjasin rreth 1-2 javë, ndërsa alergjitë mund, në disa raste, të zgjasin gjithë jetën.

  1. Macet dhe qentë me flokë të shkurtër nuk shkaktojnë alergji

Kjo nuk është e vërtetë. Për disa njerëz, racat e caktuara mund të kenë më pak të ngjarë të shkaktojnë alergji, por nuk ka rregulla të forta dhe të shpejta.

Për më tepër, siç shpjegon Akademia Amerikane e Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë, “flokët ose leshët e kafshëve shtëpiake mund të mbledhin polen, spore të mykut dhe alergjenë të tjerë në natyrë”.

  1. Alergjitë nuk janë serioze

Fatmirësisht, për shumë njerëz, alergjitë janë të pakëndshme dhe të papërshtatshme, por jo të rrezikshme. Sidoqoftë, për disa individë, një reaksion alergjik mund të jetë anafilaksi.

Anafilaksia është një reaksion alergjik i rëndë dhe, në disa raste, kërcënues për jetën. Gjatë kësaj ngjarje, një sasi e madhe e histaminës lirohet në trup, duke shkaktuar një përgjigje inflamatore.

Simptomat mund të përfshijnë vështirësi në frymëmarrje, dhimbje stomaku dhe ngërçe, diarre, ankth, ënjtje të këmbëve, duarve, buzëve, syve dhe ndonjëherë organeve gjenitale dhe humbjen e vetëdijes, transmeton Klankosova.tv.