Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Miratohet projektligji për kinematografi

NULL NULL
16.12.2022 08:45

Qeveria e Kosovës e ka miratuar projektligjin për kinematografi që parasheh një reformim të plotë strukturor në sektorin e filmit.

Ministri Hajrulla Çeku ka thënë që projektligji parasheh themelimin e rrjetit të kinemave publike të Kosovës, fuqizimin e kapaciteteve të QKK-së.

Ai ka thënë se po ashtu parashihet edhe rregullimi dhe funksionalizimi i Kosovafilmit, si dhe mbrojtja e trashëgimisë kinematografike të Kosovës.

Përmes këtij projektligji synohet që të tërhiqen investime nga jashtë përmes sistemit të Terabatit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.