Ministrja Ahmetaj vizitë zyrtare në Tiranë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ministrja Ahmetaj vizitë zyrtare në Tiranë

NULL NULL
01/03/2017

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj është duke qëndruar për një vizitë zyrtare në Tiranë.

Ahmetaj është takuar me ministrin e jashtëm, Ditmir Bushatin dhe ministren e Integrimeve Europiane, Klajda Gjosha.

Gjatë takimit ministrat diskutuan ambientin politik në kuadër të BE-së dhe zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe Shqipëri, përvojën e Shqipërisë në zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe shfrytëzimin e fondeve të BE-së për financimin e reformave të parapara me agjendën evropiane.

Në takim me Ministrin Bushati, temë e diskutimit ishin zhvillimet aktuale në dy vendet tona, respektivisht avancimi me procesin e integrimit evropian. Te dy ministrat u pajtuan që të rritet koordinimi ndërmjet dy institucioneve tona si për të avancuar me implementimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit ashtu edhe për të ecur përpara me agjendat evropiane të vendeve tona.

Displaying IMG_1853.jpg

Ndërsa me ministren Gjosha, u diskutua koordinimi ndërinstitucional për zbatimin e MSA-së, procesin e përafrimit dhe përkthimit të legjislacionit, si dhe programimin e fondeve te BE-se për të përkahur reformat në kuadër të procesit integrues.