Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ministrat serbë: Do ta ndërrojmë qasjen e të kthyerve

NULL NULL
08.05.2015 21:00
Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic dhe Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Ljubomir Maric, sot në komunën e Klinës, me kryetarin e komunës së Klinës Sokol Basota, Drejtori Rajonal i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës Shaban Shala dhe komandantit të stacionit të Klinës, Rexhë Berisha folën për temën e rritjes së sigurisë dhe uljen e incidenteve ndaj të kthyerve serbë në Klinë, si dhe për të përmirësuar kushtet e kthimit dhe mbijetesës në këtë komunë.

Ministri për Komunitete dhe Kthim dhe Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal theksuan se me përfaqësuesit e komunës së Klinës dhe organeve të sigurisë në këtë komunë kane pasur takim shumë të mirë dhe konstruktiv.

Jevtiq ka thënë se rëndësia e vërtetë e asaj që ata sot ranë dakord se për çështjen e kthimit dhe mbijetesës të gjithë të punojnë dhe se qasja në zgjidhjen e problemeve tek të kthyerit do të jetë ndryshe.

“Një nga faktet shumë të rëndësishëm të cilën e ka theksuar edhe Ministri Maric është se në periudhën e ardhshme do të formojnë një grup ndërministror. Ne dëshirojmë që përgjegjësia për zgjidhjen e problemeve të caktuara të të gjitha institucioneve të ngjashme në fushat e përgjegjësisë së tyre për të bërë kthim të qëndrueshëm. Ne nuk duam të përsërisim gjërat, dhe kjo është se sot të kemi shtëpi që janë braktisur, por ne duam që ata të kthehen këtu dhe të qëndrojnë”.

Ministri Maric tha se është diskutuar gjithashtu se si për të ndihmuar policinë në mënyrë që të jenë më të suksesshëm.

Ministri tha se përkundër faktit se policia janë duke është punën e tyre, është e nevojshme që gjykata gjithashtu të vazhdojë të ndjekë penalisht autorët në mënyrë që i gjithë procesi të jetë më i suksesshëm.

Kryetari i Komunës së Klinës Sokol Bashota dhe Drejtori Rajonal i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës Shaban Shala gjatë takimit thanë se janë duke u munduar maksimalisht për të mbrojtur të kthyerit dhe se numri i incidenteve të zgjidhura në vitin e kaluar, pothuajse është përgjysmuar.

Ministrat ranë dakord se është e nevojshme përfshirja e njerëzve të komunitetit serb në Policinë e Kosovës, për shkak se kështu që të kthyerit mund të ndihen më të sigurt dhe ndoshta një prej tyre të merr këtë punë, dhe kjo është shumë mirë të ditur detajet se sa incidentet deri më tani janë zgjidhur pjesërisht ose plotësisht.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.