Ministeriali i NATO-s, Xhaçka: Ballkani Perëndimor të jetë në fokus të Aleancës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ministeriali i NATO-s, Xhaçka: Ballkani Perëndimor të jetë në fokus të Aleancës

NULL NULL
01/12/2021

Ministrja e Punëve të Jashtme në Shqipëri, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC) në format të Ministrave të Punëve të Jashtme, takim ky i cili po zhvillohet në Riga të Letonisë me pjesëmarrjen e Sekretarit amerikan të Shtetit Anthony Blinken dhe Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

Xhaçka nënvizoi rëndësinë e veçantë të integrimit të plotë euroatlantik, derisa bëri thirrje që Ballkani Perëndimor të jetë në fokus të konceptit strategjik të NATO-s.

“Rajoni i detyrohet shumë ndërhyrjes së NATO-s. Por sot ka ardhur koha që të shkohet një hap më përpara duke e përfshirë Ballkanin Perëndimor në Konceptin Strategjik 2022,  duke çuar njëkohësisht një sinjal të fortë kundër të gjithë atyre fuqive që po përpiqen të sabotojnë integrimin euroatlantik, duke nxitur dasi e destabilitet përmes taktikave hibride”.

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve aleate trajtuan çështje me rëndësi për sigurinë euroatlantike duke bërë një vlerësim të mjedisit të sigurisë, përfshirë situatën në kufijtë e Polonisë, Lituanisë, Letonisë me Bjellorusinë. Ministrat aleate trajtuan gjithashtu dhe përforcimet ushtarake Rusisë në dhe përreth Ukrainës.

Vizita e ministres Xhaçka në Letoni vjen pas Forumit të Gjashtë të Unionit të Mesdheut që u mbajt në Barcelonë, në fillim të kësaj jave.

Sot pasdite, kryediplomatja shqiptare do të udhëtojë drejt Suedisë, ku do të mbahet Ministeriali i 28-të i Këshillit të OSBE-së./ A2 CNN