Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Miliona shishe dezinfektues duarsh tashmë mund të jenë të padobishme!

NULL NULL
21.11.2023 12:29

Dezinfektuesit e duarve u bënë sinonim i pandemisë Covid, me miliona shishe që prodhoheshin për të furnizuar kërkesën dhe për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së virusit.

Shitjet u rritën me 600 për qind në vitin 2020 me shitjet tashmë tre herë më të larta se një vit më parë deri në shkurt, transmeton klankosova.tv.

Tani, rastet e Covid janë në nivelet më të ulëta historike – por rritjet lokale nënkuptojnë se shumë janë ende të shqetësuar se mos sëmuren.

Dhe miliona pa dyshim do të kërkojnë ato shishe me dezinfektues duarsh që blenë më shumë se tre vjet më parë.

Por ekspertët kanë paralajmëruar se shumë që besojnë se tubi në fund të çantës së tyre po i mbron plotësisht ata gabohen.

Duke folur për DailyMail.com, një mjek i specializuar në mbrojtjen e pacientëve me kancer nga viruset, thotë se miliona shishe i kanë kaluar datat e skadencës, duke i bërë ato më pak efektive kundër të gjitha infeksioneve – përfshirë Covid-in.

Dezinfektuesit e duarve rregullohen nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), që do të thotë se atyre u kërkohet të kenë një datë skadence.

Sipas Laboratorit Kombëtar Lawrence Berkely, kjo është kur pritet të vrasë më pak se 90 për qind të baktereve dhe viruseve në dorën e një personi.

Data e skadencës përfaqëson se sa kohë përbërësit aktivë janë të qëndrueshëm dhe efektiv bazuar në testimin e produktit.

Dezinfektuesi i duarve është bërë nga alkooli dhe peroksidi i hidrogjenit. Të vetmet forma të alkoolit të lejuara në dezinfektuesin e duarve janë etanoli (alkool etilik) dhe alkooli izopropil (2-propanol).

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) rekomandojnë që dezinfektuesit të përmbajnë të paktën 60 për qind alkool në vëllim. Shumica janë të paktën 70 për qind alkool.

Në përgjithësi, dezinfektuesi i duarve zgjat dy deri në tre vjet. Ndërsa dezinfektuesi i skaduar ende mund të vrasë mikrobet, ai bëhet më pak efektiv me kalimin e kohës nëse hapet.

Kjo për shkak se alkooli është një lëng i paqëndrueshëm që avullon kur ekspozohet ndaj ajrit.

Me kalimin e kohës, peroksidi i hidrogjenit shpërbëhet në hidrogjen dhe ujë.

Dr Nathan Goodyear, drejtor mjekësor i Brio Medical në Arizona, tha për DailyMail.com: “Avullimi i alkoolit dhe shpërbërja e peroksidit të hidrogjenit do ta bëjnë dezinfektuesin e duarve më pak efektiv në parandalimin e infeksioneve”.

“Meqenëse qëllimi i dezinfektuesit të duarve është të parandalojë infeksionin, kjo do të reduktonte parandalimin e infeksionit dhe do të rriste rrezikun ose rrezikun për individin.”

Përveç kontrollit të datës, kontrollimi se si ka erë mund të tregojë nëse është koha për të zëvendësuar shishen.

Dezinfektuesi i duarve kalon nëpër denatyrim, gjë që e bën atë të shijojë dhe erë të keqe për të penguar njerëzit që ta gëlltisin atë. Nëse nuk vëreni një erë të pakëndshme, alkooli mund të jetë pakësuar.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.