Miliona hindu zhyten në ujë derisa rastet me koronavirus rriten (VIDEO)

Miliona hindu zhyten në ujë derisa rastet me koronavirus rriten (VIDEO)

NULL NULL
4 weeks më parë

Miliona hindu janë mbledhur për t`u zhytur në lumin Ganges ndërsa një valë e dytë vdekjeprurëse e COVID-19 vazhdon të përfshijë Indinë.

Besimtarët janë duke shënuar një ditë të mbarë të larjes të hënën në festivalin fetar Kumbh Mela në qytetin Haridwar në shtetin Himalayan të Uttarakhand.

Zyrtarët thonë se po përpiqen të vendosin norma sigurie për shkak të turmave të mëdha.

Hindusët besojnë se lumi është i shenjtë dhe larja në të do t’i pastrojë ata nga mëkatet e tyre dhe do të sjellë shpëtimin.

Kumbh Mela zhvillohet çdo 12 vjet dhe vendi zgjidhet midis katër qyteteve, duke përfshirë Allahabad, Haridëar, Nasik dhe Ujjain.

Kthesa e Haridwar për të pritur mbledhjen erdhi mes një rritje të mprehtë të numrit të infeksioneve të koronavirusit, me Indinë që raportonte vazhdimisht më shumë se 100,000 raste çdo ditë në javët e fundit.

Të hënën, India regjistroi më shumë se 168,000 raste të reja, duke kaluar Brazilin për t’u bërë vendi me numrin e dytë më të lartë të rasteve në të gjithë botën, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Me numrin e përgjithshëm të rasteve me më shumë se 13.5 milionë raste, India tani është vetëm pas Shteteve të Bashkuara të cilat kanë raportuar më shumë se 31 milionë raste. Me 13.4 milion raste, Brazili tani është në numrin tre.

Ekspertët e shëndetit kishin apeluar që festivali Kumbh Mela të anulohej, por qeveria vazhdoi duke thënë se rregullat e sigurisë do të ndiqeshin.