Mijëra protestues kundër projektligjit të "agjentit të huaj" gjeorgjian - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mijëra protestues kundër projektligjit të “agjentit të huaj” gjeorgjian

NULL NULL
08.03.2023 16:45
protesta gjeorgji

Protestuesit janë përleshur me policinë në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tbilisi, pasi parlamenti mbështeti një projektligj të diskutueshëm që kritikët thonë se kufizon lirinë e shtypit dhe shtyp shoqërinë civile, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Policia e trazirave përdori topa uji dhe sprej piper për të shpërndarë turmat jashtë ndërtesës së parlamentit.

Disa protestues u panë duke rënë në tokë dhe duke u kollitur, ndërsa të tjerë valëvitnin flamujt e BE-së dhe Gjeorgjisë.

Qeveria tha se 50 oficerë policie u plagosën dhe pajisjet e policisë u dëmtuan.

Organet e rendit arrestuan 66 persona, duke përfshirë një nga udhëheqësit e opozitës gjeorgjiane, Zurab Japaridze, i cili thuhet se u rrah.

Ka pasur një dënim të gjerë ndërkombëtar për projektligjin. Ai kërkon që organizatat joqeveritare dhe mediatike që marrin më shumë se 20% të financimit të tyre nga jashtë, të deklarohen si “agjentë të huaj”, ose do të përballen me gjoba të rënda dhe me burgim të mundshëm.

Opozita thotë se ligji i stilit rus shënon një zhvendosje drejt autoritarizmit dhe do të dëmtonte shanset e Gjeorgjisë për t’u bashkuar me BE. Protestat e tjera jashtë parlamentit janë thirrur për të mërkurën.

Disa orë më parë, policia kishte paralajmëruar protestuesit që të shpërndaheshin me një mesazh të përsëritur që dëgjohej nga altoparlantët. Përfundimisht, oficerët me pajisje për rebelim pastruan Avenue Rustaveli, autostrada kryesore jashtë parlamentit.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price, tha se projektligji do të ishte një pengesë e madhe dhe “do të godiste disa nga të drejtat që janë thelbësore për aspiratat e popullit të Gjeorgjisë”.

BE po shqyrton aktualisht aplikimin e Gjeorgjisë për statusin e kandidatit dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, paralajmëroi se projektligji ishte “i papajtueshëm me vlerat dhe standardet e BE-ë”.

Rusia miratoi versionin e saj të ligjit për “agjentët e huaj” në vitin 2012, duke e zgjeruar atë gjatë viteve për të synuar dhe shtypur OJQ-të dhe mediat e financuara nga perëndimi.

“Ligji është rus siç e dimë të gjithë… Ne nuk duam të jemi pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik, ne duam të jemi pjesë e Bashkimit Evropian, ne duam të jemi pro-perëndimorë”, tha një protestues për agjencinë e lajmeve Reuters.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.