Michel thotë se vendimi për kandidaturën e Ukrainës është "një moment vendimtar" - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Michel thotë se vendimi për kandidaturën e Ukrainës është “një moment vendimtar”

NULL NULL
6 days më parë

Shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel e ka quajtur të enjten një “moment vendimtar” për bllokun ndërsa liderët e BE-së takohen për të diskutuar ofertën e Ukrainës për të fituar anëtarësimin.

“Ky është një moment vendimtar për Bashkimin Evropian. Një zgjedhje gjeopolitike që ne do të bëjmë sot”, u tha Michel gazetarëve në rrugën e tij për në samitin e Këshillit Evropian në Bruksel.

Udhëheqësit e BE-së po shqyrtojnë nëse do të miratojnë vendimin e Komisionit Evropian javën e kaluar për t’i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit për në BE.

Presidenti i Këshillit Evropian tha se ishte “i sigurt” se liderët e BE-së do t’i japin statusin e kandidatit Ukrainës dhe Moldavisë dhe “të shprehin një perspektivë të qartë dhe të fortë” evropiane për të dy kombet, transmeton Klankosova.tv.