11:34, 8 Nëntor 2019

Michael Bloomberg, ish-kryetari miliarder i bashkisë së New York City, po i hap dyert  një fushate presidenciale demokratike të vitit 2020, duke paralajmëruar se fushata e tanishme e kandidatëve është e pajisur keq për të mposhtur presidentin aktual të Amerikës, Donald Trump.

Bloomberg, i cili fillimisht e përjashtoi garimin për zgjedhjet e vitit 2020, nuk ka marrë një vendim përfundimtar nëse do të hidhet në garë.

Nëse ai do të niste një fushatë, mund të riformulonte në mënyrë dramatike konkursin demokratik më pak se tre muaj para se të fillonte votimi parësor, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

77-vjeçari ka kaluar javët e kaluara duke biseduar me demokratët prominent në lidhje me gjendjen për vitin 2020, duke shprehur shqetësime për qëndrueshmërinë e fushatës së ish-zëvendës presidentit Joe Biden dhe ngritjen e senatores liberale të Massachusetts, Elizabeth Ëarren

Ditët e fundit, ai ndërmori hapa për të mbajtur të hapura opsionet e tij, përfshirë lëvizjen për të marrë në votimin parësor në Alabama përpara afatit të  regjistrimit në ato shtetërore, ditën e premte.

Në një deklaratë të enjten, këshilltari i Bloomberg, Howard Wolfson tha se ish-kryetari i bashkisë beson se Trump “përfaqëson një kërcënim të paparë për kombin tonë” dhe duhet të mposhtet.

Me pasuri të jashtëzakonshme personale, Bloomberg shpejt mund të ndërtojë një operacion të fuqishëm fushate në të gjithë vendin, transmeton Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë