10:29, 25 Maj 2020

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka kujtuar shembjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë që u bë ditë më parë.

Meta nëpërmjet një postimi në Facebook shembjen e kujtoi me një këngë italian si shenjë homazhi si dhe, njofton Klan Kosova

“Atë natë të shtune, përse?”, është kënga homazh që dy muzikantët e mirënjohur Marco dhe Daria Zappa kanë krijuar si shprehje të dhimbjes për shkatërrimin kriminal të vlerave kulturore të kombit tonë nga dhuna e pushtetit. Një këngë homazh që duhet të na zgjojë dhe frymëzojë të gjithëve, për të krijuar një FRONT TË PËRBASHKËT PËR RIVENDOSJEN E DEMOKRACISË. 🇦🇱

Mes tjerash Meta ka shkruar se shembja brutale e Teatrit Kombëtar, ka indinjuar jo vetëm artistët në Shqipëri, por edhe në Evropë, të cilët revoltën e tyre kundër dhunës dhe barbarisë ndaj trashëgimisë kulturore e historike të vendit tonë po e shprehin me art.

Shembja brutale e Teatrit Kombëtar, ka indinjuar jo vetëm artistët në Shqipëri, por edhe në Europë, të cilët revoltën e…

Publiée par Ilir Meta sur Lundi 25 mai 2020

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë