Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mësuesit dhe diplomatët gjermanë do të dëbohen nga Rusia

NULL NULL
27.05.2023 23:46
Rusia Gjermania

Rusia po planifikon të dëbojë diplomatët gjermanë, mësuesit dhe punonjësit e institucioneve kulturore muajin e ardhshëm, një veprim që ka të ngjarë të shkaktojë më shumë tensione midis dy vendeve tashmë të tensionuara.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë kritikoi vendimin e Rusisë, duke i quajtur dëbimet e ardhshme “të njëanshme, të pajustifikuara dhe të pakuptimshme”.

Disa qindra punonjës të shtetit gjerman, përfshirë mësuesit dhe stafin e Institutit Goethe, i cili promovon kulturën dhe gjuhën gjermane jashtë vendit, mund të dëbohen, njoftoi gazeta e lajmeve Sueddeutsche Zeitung, përcjell Klankosova.tv

Ky veprim vjen si përgjigje ndaj reduktimit të shërbimeve të inteligjencës ruse në Gjermani në fillim të këtij viti.

“Ministria e Jashtme ruse e kishte bërë publike në prill vendimin e saj për të vendosur një kufi në numrin e stafit në misionet tona jashtë vendit dhe në organizatat ndërmjetëse gjermane në Rusi”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme gjermane.

Dëbimet do të çojnë në “një ndërprerje të madhe në të gjitha fushat e pranisë sonë në Rusi”, shtoi zëdhënësi.

Gjermania nuk njoftoi asnjë përgjigje konkrete ndaj dëbimeve të Rusisë, të cilat pritet të fillojnë javën e ardhshme.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.