Mësoni për shkaqet dhe simptomat e tharjes së gojës, e njohur si Xerostomia - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mësoni për shkaqet dhe simptomat e tharjes së gojës, e njohur si Xerostomia

NULL NULL
12.02.2023 14:00

Kur njerëzit nuk prodhojnë mjaftueshëm pështymë, goja e tyre bëhet e thatë dhe e pakëndshme. Gjendja njihet si Xerostomia. Këtu janë shkaqet e zakonshme, simptomat dhe opsionet e trajtimit të disponueshme për të ndihmuar kundër Xerostomisë.

Pështyma është një lubrifikant natyral i gojës që jo vetëm që pastron atë, por gjithashtu ndihmon në tretjen e ushqimit dhe duke mbajtur nën kontroll bakteret dhe kërpudhat e gojës, pështyma gjithashtu ndihmon në shmangien e infeksionit. Kur njerëzit nuk prodhojnë mjaftueshëm pështymë, goja e tyre bëhet e thatë dhe e pakëndshme dhe gjendja njihet si Xerostomia.

Çfarë e shkakton Xerostominë?

Efekti anësor i barnave ose medikamenteve specifike: Shumë medikamente me recetë dhe pa recetë, të tilla si ato për obezitetin, aknet, epilepsinë, hipertensionin, diarrenë, sëmundjen e Parkinsonit dhe e të tjera, mund të shkaktojnë efekte anësore të cilat mund të çojnë në tharje të gojës.

Efektet anësore të trajtimeve mjekësore: Dëmtimi i gjëndrave të pështymës mund të pakësojë sasinë e pështymës së prodhuar. Për shembull, dëmtimi mund të rezultojë nga rrezatimi në qafë dhe kokë, si dhe nga trajtimet e kimioterapisë për kancerin.

Efekti anësor i sëmundjeve dhe infeksioneve specifike: Xerostomia mund të jetë gjithashtu një efekt anësor i kushteve mjekësore, duke përfshirë HIV/AIDS, sindromën Sjogren, sëmundjen e Alzheimerit, aneminë, fibrozën cistike, diabetin, artritin reumatoid, hipertensionin, goditjen në tru dhe sëmundjen e Parkinsonit.

Dëmtimi nervor: Tharja e gojës mund të ndodhë gjithashtu për shkak të dëmtimit të nervit në zonën e qafës dhe kokës nga operacioni ose lëndimi.

Mënyra e jetesës: Sasia e pështymës që prodhon një individ mund të ndikohet nga pirja e duhanit, gjë që do të përkeqësojë tharjen e gojës. Hapja e shpeshtë e gojës gjatë frymëmarrjes mund të jetë gjithashtu problematike.

Simptomat e Xerostomisë

Sipas Dr. Bimarjeet Pradhan, disa nga simptomat e zakonshme të gjendjes përfshijnë: Etje e shpeshtë, një ndjenjë e thatë ose ngjitëse në gojë, plagë në gojë, një ndjesi shpimi gjilpërash ose djegieje në gojë, veçanërisht në gjuhë, një ndjenjë e thatë në fyt, një gjuhë e thatë, e kuqe, e papërpunuar, probleme në të folur, probleme me përtypjen, shijimin dhe gëlltitjen, ngjitur e zërit, dhimbje të fytit, pasazhe të thata të hundës, fryma e keqe.

Opsionet e trajtimit

Dr Bimarjeet Pradhan zbuloi se trajtimi për simptomat e Xerostomisë zakonisht përfshin katër fusha:  Rritja e rrjedhjes së pështymës; zëvendësimi i sekrecioneve të humbura; kujdesi për kavitetet dentare; miratimi i masave të caktuara, si trajtimi i infeksioneve.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.