14:10, 15 Mars 2019

Si pasojë e sulmeve me armë zjarri në dy xhami në Zelandë të Re, 49 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 45 persona janë lënduar, transmeton Klan Kosova.

Për këtë sulm ka reaguar edhe kancelaria, Angela Merkel.

“Një sulm i drejtuar kundër myslimanëve, është gjithashtu një sulm ndaj demokracisë së Zelandës së Re dhe shoqërisë së hapur dhe tolerante”.

“Ne ndajmë këto vlera me Zelandën e Re, me ta ndajmë tmerrin dhe dënojmë  këtë akt të tmerrshëm. Ngushëllimet e mia të sinqerta shkojnë për familjet e viktimave dhe të lënduarit të cilëve ju dëshirojmë shërim të shpejtë”.

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë