17:47, 23 Korrik 2019

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka uruar liderin e Partisë Konservatore në Britani të Madhe, Boris Johnson, për zgjedhjen e tij në postin e kryeministrit.

Merkel pret nga homologu i tij britanik bashkëpunim të mirë edhe në të ardhmën.

“Unë e përgëzoj Boris Xhonsonin dhe pres një bashkëpuim të mirë”.

Xhon Breksiteri, nofka me të cilën njihet kryeministri i ri i Britanisë së Madhe, ka deklaruar se do ta tërheqë vendin e tij nga Bashkimi Evropian deri në muajin tetor, me ose pa marrëveshje.

Ai do ta pasojë në këtë post Theresa May-in, shkruan Reuters përcjellë Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë