Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Merkel dekorohet me çmimin më të lartë në Gjermani

NULL NULL
18.04.2023 00:06
Angela Merkel

Ish-kancelarja Angela Merkel u dekorua me çmimin më të lartë të mundshëm të Gjermanisë të hënën në shenjë mirënjohjeje për 16 vitet e saj gati rekorde në krye të vendit.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier i dha Kryqin e Madh të Urdhrit të Meritës për arritje të veçanta për kancelaren me katër mandate, që u bë vetëm ish-udhëheqësja e tretë që e arriti atë nivel. Dy të tjerët ishin Konrad Adenauer, udhëheqësi i parë i Gjermanisë Perëndimore, dhe Helmut Kohl, i cili udhëhoqi Gjermaninë drejt ribashkimit, shkruan Washingtonpost, përcjell Klankosova.tv

Merkel, 68 vjeç, ishte gruaja e parë që drejtoi Gjermaninë dhe kancelarja e parë që u rrit pas Perdes së Hekurt në Gjermaninë Lindore komuniste.

Merkel dha dorëheqjen në dhjetor 2021 me një rekord të vlerësuar të udhëheqjes së ekonomisë më të madhe të Evropës përmes një sërë krizash, duke përfshirë krizën financiare globale, krizën e borxhit të eurozonës dhe pandeminë COVID-19. Ajo nuk kërkoi një mandat të pestë dhe i dha fund mandatit të saj si liderja e dytë më e gjatë në Gjermaninë e pas Luftës së Dytë Botërore, 10 ditë më pak se rekordi i dikurshëm i Kohl.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.