Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mënyrat se si sheqeri ndikon në disponim dhe shëndetin mendor

NULL NULL
19.02.2024 20:20
Foto ilustruese

Sheqeri është një ushqim komod dhe ju bën të ndiheni mirë menjëherë. Megjithatë, natyra e tij shumë e varur mund të na bëjë të konsumojmë sasi të mëdha të tij.

Kënaqja me ushqimet me sheqer mund të shkaktojë inflamacion kronik i cili gjithashtu mund të çojë në përkeqësim të aftësisë së trurit për të përpunuar dhe mbajtur informacionin.

Nutricionistja Karishma Shah në postimin e saj të fundit në Instagram flet për mënyrat se si sheqeri mund të ndikojë në disponimin dhe shëndetin tuaj mendor.

Mund t’ju lërë të lodhur, nervoz dhe të stresuar: Sheqeri mund të çojë në një rritje të shkurtër të humorit dhe energjisë, falë çlirimit të shpejtë të dopaminës. Megjithatë, kjo shpesh pasohet nga një përplasje, duke ju lënë të ndiheni të lodhur, nervoz dhe më të stresuar.

Çon në luhatje të humorit: Marrja e lartë e sheqerit mund të çojë në ndryshime të humorit, ankth dhe depresion, duke krijuar një cikël ku kërkoni më shumë sheqer për lehtësim të përkohshëm.

Inflamacioni dhe shëndeti mendor: Konsumimi i tepërt i sheqerit mund të nxisë inflamacionin, i cili lidhet me një rrezik në rritje të depresionit dhe çështjeve të tjera të shëndetit mendor.

Mjegulla e trurit: Dietat me sheqer të lartë mund të dëmtojnë funksionet njohëse, duke çuar në vështirësi me kujtesën, fokusin dhe vendimmarrjen.

Simptoma të ngjashme me varësinë: Sheqeri nxit qendrat e shpërblimit në tru në një mënyrë të ngjashme me substancat e varësisë, duke çuar në dëshirat dhe simptomat e tërheqjes, duke ndikuar në mirëqenien tuaj mendore

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.