Meloni iu bashkohet italianëve në shënimin e ditës së çlirimit nga fashizmi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Meloni iu bashkohet italianëve në shënimin e ditës së çlirimit nga fashizmi

NULL NULL
25.04.2023 14:30
Giorgia Meloni

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni ka marrë pjesë në një ceremoni solemne të vendosjes së kurorave për të shënuar Ditën e Çlirimit Kombëtar të Italisë, e cila përkujton fundin e fashizmit dhe pushtimit nazist në vitin 1945.

Dita e Çlirimit normalisht bashkon italianët dhe shënohet me parada.

Por për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, Italia drejtohet nga një parti, origjina e së cilës qëndron në të kaluarën post-fashiste të vendit, transmeton Klankosova.tv.

Dhe përkujtimet e këtij viti kanë qenë të mbushura me polemika.

Midis atyre që morën pjesë në ceremoninë e Romës të së martës ishte një koleksionist i kujtimeve fashiste, Kryetari i Senatit Ignazio La Russa, i cili mban zyrën e dytë më të lartë të shtetit në Itali.

Pak ditë më parë ai u citua të thoshte: “Nuk ka asnjë referencë për antifashizmin në kushtetutën italiane”, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Komentet e tij ndezën një sërë kritikash nga qendra e majtë dhe thirrje që ai të japë dorëheqjen. Kreu i Partisë Demokratike Elly Schlein reagoi duke këmbëngulur se “antifashizmi është kushtetuta jonë”.

Zhurma nuk ishte hera e parë që lidhjet e La Russa me të kaluarën fashiste të Italisë kishin shkaktuar polemika.

Ai u filmua në vitin 2018 duke përcjellë gazetarët rreth shtëpisë së tij, duke treguar buste dhe ministatuja të Benito Musolinit, së bashku me relike fashiste.

Kohët e fundit ai tha se kurrë nuk do ta hiqte qafe bustin e tij të Musolinit, sepse ishte një dhuratë nga babai i tij.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO