Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Më 2013, toka e gëlltiti një burrë që po flinte në dhomën e tij, asnjë shenjë e tij nuk është gjetur më

NULL NULL
22.04.2023 22:18
gropa
gropa

Një histori shqetësuese është rishfaqur në Reddit gjatë ditëve të fundit, në lidhje me një burrë që u gëlltit nga dheu në Florida më 1 mars 2013.

Jeff Bush, 37 vjeç, ishte në gjumë kur një gropë u hap nën shtëpinë e tij në Seffner, Florida. Vrima – rreth 6 metra e gjerë dhe e thellë – u hap nën dhomën e tij të gjumit, e cila u dëgjua nga vëllai i tij Jeremy dhe partnerja e Jeremyt, Rachel, nga një dhomë tjetër.

“Ne e dëgjuam Jeffin duke bërtitur”, tha Rachel në atë kohë. “Ne vrapuam nëpër korridor, ndeza dritën dhe hapëm derën dhe gjithçka që kemi parë ishte një vrimë e madhe e vjetër dhe Jeff ishte zhdukur”.

Jeremy u hodh poshtë në vrimë në përpjekje për të shpëtuar vëllanë e tij, por u desh të tërhiqej në vend të sigurt nga një polic, teksa toka rreth tij vazhdonte të shembej.

“Dheu ishte ende duke shkuar poshtë, por mua nuk më interesonte. Doja të shpëtoja vëllanë tim. Por thjesht nuk mund të bëja asgjë”, tha Jeremy në atë kohë.

“Mund të betohem se e dëgjova duke thirrur emrin tim për ta ndihmuar”.

Ekipet e shpëtimit nuk ishin në gjendje të gjenin trupin e Bushit nga gropa, e cila gëlltiti mobiljet e dhomës së gjumit së bashku me të. Të nesërmen, inxhinierët përcaktuan se shtëpia dhe toka ishin shumë të rrezikshme për të bërë përpjekje të mëtejshme për shpëtim, dhe në vend të kësaj ajo u shkatërrua dhe vetë vrima u mbush me zhavorr. Disa vjet më vonë, gropa u hap edhe një herë në vend, tashmë e rrethuar nga publiku. Megjithatë, asnjë shenjë e trupit të tij nuk është vërjetur.

Jeremy Bush tha se dikush erdhi në shtëpi disa muaj më parë për të kontrolluar për gropa dhe gjëra të tjera, me sa duket për qëllime sigurimi.

“Ai tha se nuk kishte asgjë të keqe me shtëpinë. Asgjë. Dhe disa muaj më vonë, vëllai im vdiq. Në një gropë”, tha Bush.

Gjashtë persona ishin në shtëpi në atë moment, duke përfshirë gruan e Jeremy Bush dhe vajzën e tij 2-vjeçare.

Florida, e pasur me gur gëlqeror, është veçanërisht e ndjeshme ndaj gropave, shkruan IFLScience, transmeton Klankosova.tv.

“Vrimat janë më të zakonshmet në atë që gjeologët e quajnë “terreni karstik”,” shpjegon Shërbimi Gjeologjik i SHBA. “Këto janë rajone ku llojet e shkëmbinjve nën sipërfaqen e tokës mund të treten natyrshëm nga ujërat nëntokësore që qarkullojnë nëpër to. Shkëmbinjtë e tretshëm përfshijnë shtretërit dhe kupolat e kripës, gipsin, gurin gëlqeror dhe shkëmbinj të tjerë karbonatikë”.

Me shkëmbin poshtë të tretur larg, shpellat nëntokësore mbeten nën sipërfaqe. Kur sipërfaqja e dobësuar shembet në shpellë, ajo krijon një gropë. Ato ndryshojnë në madhësi, nga shumë të vogla në ato të madha.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.