Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

McAuliffe (SHBA): Të përkushtuar për marrëdhënie të vazhdueshme të fortë me Kosovën

NULL NULL
14.03.2023 19:47
Dorothy McAuliffe Jeffrey Hovenier Albin Kurti

Përfaqësuesja Speciale për Partneritetet Globale Dorothy McAuliffe, nga 1 deri më 3 mars ishte për vizitë në Kosovë dhe në disa vende të rajonit.

Ajo udhëhoqi një Delegacion të Mundësive të Partneritetit (POD) për të eksploruar zgjidhjet e sektorit privat dhe publik për diversifikimin dhe tranzicionin e energjisë në Ballkanin Perëndimor.

Siç njofton Zyra për Informim e Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH), takimet e nivelit të lartë të delegacionit eksploruan gjithashtu se si inovacioni i klimës dhe energjia e rinovueshme mund të rrisin sigurinë energjetike për rajonin, veçanërisht përballë plakjes dhe infrastrukturës energjetike joefikase dhe paqëndrueshmërisë dhe ndërprerjeve të shkaktuara nga lufta e paligjshme e Rusisë kundër Ukrainës.

Në Kosovë, delegacioni i kryesuar nga Përfaqësuesja Speciale McAuliffe zhvilloi takime të ndara me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli.

“Përfaqësuesja Speciale McAuliffe nënvizoi përkushtimin për një marrëdhënie të vazhdueshme të fortë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës. Delegacioni diskutoi teknologjinë amerikane dhe financimin e zgjidhjeve të energjisë së pastër, rritjen ekonomike dhe rëndësinë e sigurisë së energjisë. Delegatët u takuan edhe me bashkëbiseduesit kryesorë të sektorit privat kosovar në një pritje të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës”, thuhet në njoftimin e DASh-it. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.