Mbyllet votimi për turqit që jetojnë jashtë vendit disa ditë para balotazhit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbyllet votimi për turqit që jetojnë jashtë vendit disa ditë para balotazhit

NULL NULL
23.05.2023 17:27
votimet turqi

Rreth 3.4 milionë turq që jetojnë jashtë vendit kanë kryer të drejtën e tyre të votës në balotazhin midis presidentit aktual Rexhep Tajip Erdogan dhe kreut të koalicionit opozitar, Kemal Kilicdaroglu.

Fletët e fundit të votimit nga votuesit turq jashtë vendit u vulosën dhe u dërguan nga ambasadat dhe konsullatat turke në mbarë botën të martën, ndërsa Ankaraja po përgatitet për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të saj të planifikuar për të dielën, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Në raundin e parë votuan mbi 1.7 milionë votues teksa ekspertët thonë se këto vota nga diaspora turke mund të jenë vendimtare në përcaktimin e fituesit në raundin e dytë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është aktualisht kryesuesi, pasi ka siguruar 49.5 përqind të votave më 14 maj.

Erdogan mori mbështetjen e nacionalistit Sinan Ogan të hënën, i cili mori 5% të votave në raundin e parë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.