Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mbretëria e Bashkuar humbet gjithsej 220 mijë ditë pune nga aksioni i grevës në janar

NULL NULL
14.03.2023 08:54

Numri i ditëve të punës të humbura për aksionin e grevës arriti në 220,000 në janar, tregojnë shifrat nga Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS), raporton Skynews, transmeton Klan Kosova.

Në muajin e parë të këtij viti, u ndërmorën aksione greve nga mësuesit, punonjësit e hekurudhave, ekzaminerët e drejtimit të automjeteve, shoferët e autobusëve dhe stafi i NHS.

Numri është ulur nga 822 mijë ditë të humbura nga grevat në dhjetor 2022.

Papunësia mbeti e qëndrueshme në 3.7%, e njëjtë me muajin e kaluar dhe vetëm një rritje e lehtë nga një nivel i ulët që nuk ishte parë që nga viti 1974. Norma pritej të rritej në 3.8%, parashikoi ekonomisti i anketuar nga Reuters.

Darren Morgan, drejtor i statistikave ekonomike në Zyrën për Statistikat Kombëtare, tha: “Numri i ditëve të punës të humbura nga grevat ra në janar nga niveli shumë i lartë i parë në dhjetor. Megjithatë, shumë ditë humbën ende, me arsimin si sektor më të prekur”

Pavarësisht se papunësia mbetet e ulët, numri i vendeve të lira të punës ra për të tetën periudhë radhazi me 51 mijë në 1.1 milion nga dhjetori në shkurt. Rënia reflekton pasigurinë në të gjithë industritë, pasi të anketuarit e ONS cituan presionet ekonomike si një faktor në ndalimin ose mosmarrjen në punë.

Pagesa, përfshirë bonuset, u rrit me 5.7% nga nëntori në janar. Por pavarësisht rritjes së pagave, punëtorët vazhdojnë të fitojnë më pak.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.