Mblidhet FFK-ja pas raportimeve për kurdisje: Kemi marrë masa për ta hulumtuar rastin - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Mblidhet FFK-ja pas raportimeve për kurdisje: Kemi marrë masa për ta hulumtuar rastin

NULL NULL
24.02.2023 11:39
Federata e Futbollit te Kosoves

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së, ka mbajtur mbledhje sot në të cilën janë shqyrtuar raportimet në lidhje me pretendimet për kurdisje të ndeshjeve në Superligën e Kosovës.

Sipas njoftimit, Komiteti Ekzekutiv ka ndërmarrë menjëherë masat e nevojshme për ta hulumtuar rastin dhe për ta adresuar atë në mënyrë urgjente tek organet kompetente.

“KE i FFK-së e ftoi në raportim zyrtarin për Integritet të Garave dhe i njëjti vuri në pah se në vazhdimësi i ka raportuar të gjitha çështjet dhe parregullsitë potenciale tek Këshilli për Parandalimin e Dhunës dhe dukurive tjera negative në sport, si organ kompetent në Republikën e Kosovës që merret me dukuritë negative. Zyrtari për Integritet të Garave e njoftoi KE-në se në vazhdimësi ka qenë në kontakt edhe me zyrtarët e UEFA-s dhe për çdo parregullsi e ka informuar Këshillin e lartpërmendur dhe nëse ka pasur nevojë edhe organet disiplinore”, thuhet në njoftimin e FFK-së, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, bëhet e ditur se FFK-ja, bashkë me autoritetet në Kosovë do të koordinohet me UEFA-n dhe organet e tjera ndërkomëbtare për hetimin e rastit, teksa bëhet e ditur se varësisht prej rezultateve të hetimit, organet disiplinore të FFK-së do të ndërmarrin masat e nevojshme ndaj klubeve apo individëve të përfshirë në parregullsitë eventuale.

“FFK është plotësisht e gatshme të bashkëpunojmë me çdo autoritet të Republikës së Kosovës dhe me ato ndërkombëtare, në mënyrë që të ruhet integriteti i futbollit dhe i sportit kosovar në përgjithësi”.

“Kampionati ynë vitet e fundit është rritur jashtëzakonisht shumë si në aspektin e cilësisë, ashtu edhe në atë të organizimit dhe të investimeve, prandaj si FFK do të qëndrojmë vigjilent dhe do të jemi zero tolerant ndaj keqpërdoruesve dhe çdo gjëje që e njollos integritetin e garës dhe imazhin e futbollit tonë”, thuhet në njoftim.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.